سبک زندگی, مراقبت و سلامتی

کمبود کدام ویتامین ها باعث ریزش مو می شود؟

ریزش مو - کمبود کدام ویتامین ها باعث ریزش مو می شود؟

نقش ویتامین ها در جلوگیری از ریزش مو

ویتامین ها نقش های بسیار مهم و مختلفی را در بدن ایفا میکنند که یکی از مهمترین این نقش ها ، کمک به رشد سلول هاست. در واقع همه ی سلول ها برای رشد به ویتامین ها و مواد معدنی نیازمندند . باید بدانیم ویتامین A  ضروری ترین ویتامین محلول در چربی برای رشد همه ی سلول هاست.

تاثیر ویتامین A  بر رشد موها :

موها در بین اندام های بدن سریعترین رشد را دارند. ویتامین A به غدد چربی پوست کمک می کند تا ماده ای مومی شکل به نام سبوم ( Sebum ) تولید کنند. سبوم پوست سر را مرطوب نگه میدارد و از ساختار مو محافظت می کند.

کمبود ویتامین A در بدن مشکلات زیادی را به وجود می آورد که یکی از آنها ریزش مو است. ویتامین A با وجود همه ی فوایدی که دارد مصرف مقادیر زیاد آن برای بدن خطرناک است و باید به دوز مصرفی این ویتامین توجه داشته باشیم.

منابع غذایی سرشار از ویتامین A :
جگر گاو ، هویج، کدو حلوایی، اسفناج ، عصاره ی گوجه فرنگی و برگ زردآلو سرشار از ماده ای بنام بتاکاروتن هستند که باعث ساخت ویتامین A در بدن می شوند.

ویتامین B و توقف ریزش مو :

ویتامین های گروه B به خصوص ویتامین B5  (اسید پانتوتنیک ) ،  B3( نیاسین ) و بیوتین که ویتامین B7 نیز نامیده می شود نقش مهمی در رویش مو دارند.

مطالعات نشان می دهند که مردانی که دچار کمبود ویتامین B6 هستند اغلب دچار ریزش مو می شوند. حتی کمبود اسید فولیک یا همان ویتامین B9 باعث طاسی بعضی مردان می شود.

ویتامین های گروه Bبه همراه زینک ( روی ) می توانند تولید ماده ای بنام  دی ‌هیدرو تستوتسترون (DHT) را مهار کنند.
دی ‌هیدرو تستوتسترون از تستوترون سنتز می شود و به عنوان علت اصلی ریزش مو وابسته به آندروژن در مردان در نظر گرفته می شود. دی ‌هیدرو تستوتسترون  باعث کاهش سریع تعداد و رشد فولیکول های مو می شود. از این رو، با تامین ویتامین های B  میتوان از این روند ریزش مو جلوگیری نمود .

کمبود ویتامین های گروه B را به راحتی میتوان از طریق مواد غذایی و رژیم غذایی صحیح تامین نمود .

غلات کامل و حبوبات بویژه نخود و لوبیا ، سویا ، ماهی تن ، جگر گاو، گوشت چرخ‌‌کرده، سینه‌ی مرغ، هندوانه ، سیب زمینی و اسفناج و بادام زمینی منابع غذایی سرشار از ویتامین  B هستند که با قرار دادن این مواد در برنامه غذایی میتوان نیاز بدن به ویتامین های گروه B را تامین کرد.

همچنین کمبود ویتامین های گروه B و ویتامین های دیگر را میتوان از طریق مصرف مکمل های تقویتی مانند ب کمپلکس و مولتی ویتامین ها جبران کرد.

مکمل های ب کمپلکس شامل 8 نوع مختلف از ویتامین های گروه B می شوند از جمله :

  • ویتامین B1 (تیامین)
  • ویتامین B2 (ریبوفلاوین)
  • ویتامین B3 (نیاسین)
  • ویتامین B5 (پانتوتِنیک اسید)
  • ویتامین B6 (پیریدوکسین)
  • ویتامین B7 (بیوتین)
  • ویتامین B9 (فولات)
  • ویتامین B12 (کوبالامین)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *